29
دی

تاریخچه کورین

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و حرکت به سمت دنیای مدرن امروزه استفاده از مواد طبیعی در صنعت ساختمان و دکوراسیون کمتر شده و برای آن­ها جایگزین­هایی به وجود آمده است و امروزه مصنوعات با تنوع و زیبایی و خواص منحصر به فرد خود توانسته­اند جایگاه قابل قبولی به دست آورند و تخولی عظیم در دکوراسیون و طراحی منزل ایجاد کرده و باعث خلق محیطی زیبا و جذاب شده­اند.

یکی از رایج ترین مواد مصنوعی و یا به بیان بهتر مواد مهندسی شده، سنگ­های مصنوعی سالید سرفیس و یا اصطلاحا کورین می­باشند. کورین یک ماده مصنوعی مهندسی شده است که از ترکیب یک پلیمر به عنوان ماده چسبنده و یک ماده معدنی به عنوان فیلر به همراه رنگدانه سنگی تولید می­شود. این ترکیب باعث به وجود آمدن ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی می­گردد که این نوع سنگ را از مواد طبیعی متمایز می­سازد.

کورین یک نام تجاری برای یک نوع سنگ مصنوعی است که توسط دوپونت در سال ۱۹۶۷ اختراع شد. کورین نامی است که به اولین سنگ مصنوعی تولید شده در ایالات متحده آمریکا (solid surface) اطلاق گردیده بود و از آن زمان تا به امروز به سنگ های مصنوعی کورین می­گویند و به همین نام خوانده می­شود و ریشه نام گذاری این سنگ مصنوعی به این موضوع بر می­گردد.این سنگ به مرور زمان به دلیل ویژگی­های منحصر به فرد آن به طور فزاینده­ای محبوب شد.

تفاوت در میزان ترکیب مواد بین تولید کنندگان مختلف باعث ایجاد تفاوت در ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی نهایی می­گردد. کورین به دلیل خصوصیاتی چون تنوع در طراحی و رنگ، ضد لک بودن، مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر مواد شیمیایی به صورت عمده به عنوان صفحات آزمایشگاهی، مراکز بهداشتی و درمانی و رستوران­ها، هتل­ها، فرودگاه­ها و مصارف خانگی به صورت سینک، سنگ روشویی و وان حمام استفاده می­گردد.

در واقع کورین صفحات یکپارچه و بدون درز می­باشند که به دلیل طرح های زیبا و تنوع رنگ و ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود در انواع پروژه های تجاری، صنعتی، مسکونی، آزمایشگاهی و اداری کاربرد دارند و البته بیشترین مصرف آن­ها امروز در ایران در آشپزخانه منازل و همچنین دکوراسیون داخلی می­باشد و جایگاه مناسبی را در بین خانواده­های ایرانی پیدا کرده است.